بررسی UX و تمپلیت های مورد استفاده آن

بررسی UX

 با وارد شدن محصولات شبکه ای به جنبه های بیشتری از زندگی ما، UX در تبدیل طرح به تجربیات بصری مسئول خواهد‌بود.با سرعت گرفتن شرکت هایی که در روند تولید محصولات، نیاز های کاربر را نسبت به کسب‌و‌کار در اولویت قرار می‌دهند، تقاضا برای بررسی UX چشم‌گیر شده‌است. این سازمان‌ها، تیم های UX و طراحی بزرگی دارند که تنها توجه خود را برروی فراهم آوردن تجربه های ممکن برای کاربر‌هایشان، متمرکز می کنند.

چهار چوب مورد نیاز برای بررسی UX

هدف من اینجا از به اشتراگ گداشتن این چارچوب، کمک به همه چه اینکه طراح UX باشد چه نباشد، در انجام بررسی UX است. شما می‌توانید از این چارچوب در بررسی محصول، خدمات* یا تحلیل قسمتی از کار برای مشتری، استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از این چارچوب به عنوان ابزار‌ها و تکنیک‌هایی برای بررسی کار‌تان استفاده کنید.

* اگرچه این چارچوب برای هر گونه محصولات و خدماتی کاربرد دارد، اما در اصل برای وب بکار می‌رود.

اهداف بررسی UX

مشخص کردن اهداف خود در ابتدای بررسی‌ بسیار حائز اهمیت است. تعیین کردن اهداف لحن را مشخص کرده و باعث می‌شود شما و مشتری های شما انتظارات یکسانی داشته باشید. چه بخواهید بررسی UX خود را بیان کنید یا که آن را با ایمیل ارسال کنید.

اهداف و فواید این کار شامل گزینه های زیر است:

 1. فرصت هارا مشخص کنید
 2. تغییرات طراحی را با علت ثابت کنید.
 3. مشکلات فنی را مشخص کنید.
 4. اصلاح‌های موجود در بررسی UX را شرح دهید.

این اهداف بیشتر به دستورالعمل اولیه مربوط می‌شود که چرا مشتری از شما می‌خواهد در اولین فرصت یک بررسی UX انجام دهید؟

اهداف تجاری در بررسی UX

رسیدن به اهداف تجاری در بررسی UX از گزینه هایی می‌باشد که مشتری شما می‌خواهد. گهگاهی خودتان به راحتی  می‌توانید اهداف را تعیین کنید، اما باز هم می‌تواند جای جستجوی بیشتری داشته باشد. در مورد تحقیق به مشتریتان بستگی دارد،گاهی وقت ها اهدافشان بدیهی و آشکار است، اما اکثر مواقع نیاز‌های پیچیده‌تری دارند که باید با بررسی های یشتر روشن شود.

معلوم کردن این اهداف بسیار حائز اهمیت می‌باشد،برای نمونه می‌توانیم به فروش‌های صعودی اشاره کنیم. آیا آن ها در‌صددند که فروش محصول خاصی را افزایش دهند یا به کلی باعث رونق کسب وکار شوند. این جزئیات به این خاطر که می تواند درآمدتان را اندازه‌گیری کرده و آن را معین کند، بسیار حائز اهمیت است. اینکه افزایش فروش محصول خاصی را به یک پیشرفت UX نسبت دهیم به‌ مراتب راحت از آن است که بیاییم افزایش فروش هزاران کالا را به یک هدف معین ربط بدهیم.

این اهداف با مذاکره و مصاحبه با مشتری و مشارکت کننده‌ هایش به خوبی روشن شده و همچنین اهداف بیشتری می‌تواند با تحقیق در زمینه ی بازار و  کسب‌ و‌ کار مشخص گردند. اگر شما به مشتری های مشارکت کننده‌‌‌تان دسترسی دارید، یک بررسی ساده در Survey Monkey می‌تواند اطلاعات با ارزشی را در خصوص بررسی UX در اختیار شما قرار دهد.

آخر از همه آنکه  در بررسی و مرورتان این اهداف را بیان بکنید تا به مشتری مشکلاتی را که مشغول حل آن ها هستید، یادآوری کرده باشید. این باعث تحکیم ایده های شما در طول بررسی شده و به ایده هایتان اعتبار می‌بخشد.

شخصیت‌ها وعملکرد کاربر

حالا که از نیاز های کسب‌و‌کار آگاه هستید، وقت آن است که به نیاز های کاربر توجه کنید.از روش های محبوب تعیین کردن نیازهای کاربر ساختن صفحه شخصیت یا شخصیت ها می باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت شخصیت، به کاربری خیالی با نیازها، آرزوها و خواسته هایی که با اهداف زندگیشان در ارتباط است، اطلاق می‌شود.

خلق کردن یک شخصیت خیالی می‌تواند کاری بس دشوار‌ باشد، اما ابزاری ارزشمند است. شخصیت های خیالی را می‌توان در طول تحقیق، همراه با درک درستی از اهداف تجاری خودتان و مشارکت کننده‌تان ساخت.

حالا که می دانید کاربران شما چه کسانی هستند، وقتش است که مراحلی را بررسی کنید که برای رسیدن به اهدافشان طی می‌کنند. شما می‌توانید این کار رابا ساختن نمودارهای عملکرد کاربر انجام دهید. این نمودارها مسیر یک کاربر نمونه را براساس اهداف کاربر شما نشان داده و در اکثر مواقع با اهداف تجاری نیز همراه است تا تجربه کامل را به مشتری بدهد.

راه های زیادی برای درست کردن این نمودارها در پیش‌رو داریم اعم از استفاده ازیادداشت های کوچک یا ابزاری اینترنتی مانند Draw.io   قاعده ی خاصی در طراحی این نمودار‌ها وجود ندارد اما باید نمودارتان به راحتی قابل خواندن باشد.

کارکردن با اطلاعات در بررسی UX

اساس یک بررسی UX خوب، اطلاعات می باشد و بدون آن سخت خواهد بود که یافته هایتان را اعتبار ببخشید. تحلیل گوگل نقطه شروع بزرگی برای اطلاعات مربوط به عکس العمل کاربر ارائه می‌دهد وچیزی را که در جستجوی آن هستید برای شما فراهم می‌کند.

بعضی چیز‌ها مثل یک ترافیک داد‌ه‌ای ساده در یک روز معین می تواند بیانگر یک مشکل باشد، شاید کاربران عکس العمل منفی‌ای نسبت به یک ویژگی تازه داشته باشند یا اینکه چیزی را در رسانه های اجتماعی پست می کنید که جنبه منفی دارد. اطلاعات مربوط به وسیله(مثل ترافیک داده ای تلفن همراه در برابر کامپیوتر) هنگامی که تصمیم می‌گیریم که تمرکز ارزیابی کارایی خود را بروی یکی از این وسیله ها بزاریم، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

رویداد یابی در تحلیل گوگل با فرض اینکه به درستی ساخته شده باشد، منبع مفید دیگری از اطلاعات را برایمان فراهم می‌کند. گزارش جریان رفتار نیز همچنین با ارزش است و نظر هایی را در مورد مسیری که  کاربران  پیش می‌گیرند، در قالب نمودار جریان ارائه می دهد. این گزارش، اطلاعاتی در مورد میزان پرش کاربران، دوره ها و بیشتر توانایی تشخیص و تحلیل مسیر های  مخصوص کاربران را در اختیار ما می‌گذارد.

میزان کارایی سیستم(SUS)

انجام بررسی های SUS نیز راهی موجود برای اندازه‌گیری کارایی یک سیستم با استفاده از بازخورد ها ی کاربران می‌باشد. آزمون های SUS را می توان بر روی محصولات، وبسایت ها، برنامه ها یا نرم‌افزار‌ها انجام داد وعلیرغم حجم بازخورد ها، نتایجی درجه‌ بندی شده را فراهم کرد. اطلاعات مربوط به بررسی SUS درارزیابی کارایی نیز مفید می‌باشد.و آخر اینکه صفحات شخصیت که در بخش های قبلی از آن نام بردیم، منبعی عالی از اطلاعات می‌باشند. وقتی این منابع اطلاعات را بررسی می کنید، اهداف کاربرانتان را مد‌ نظر داشته باشید و احتمالا الگو های رفتاری‌ای را که بیانگر مشکلی در مسیر کاربر هستند را پیدا می‌کنید.

شاید شما یا مشتریتان همیشه ابزار های اطلاعاتی نداشته باشید. در این گونه موارد پیشنهاد من این است که بررسی UX را تا وقتی که تحلیل های مهمی را که با آن کار کنید پیدا نکرده باشید، به عقب بیاندازید. نصب GA سریع و راحت است وتنها پس از یک ماه بینش مناسبی به شما می‌دهد.

ارزیابی کارایی

 ارزیابی کارایی وب را اداره می‌کند. به زبان ساده‌تر، اگر مشتری محصول را نتواند پیدا کند، درنتیجه او این محصول را خریداری نمی‌کند.

کارایی با اصل بررسی UX در ارتباط است،آیا محصول کارایی دارد؟

وقتش است که در مورد کارایی پروژه تان بر طبق تجارت ونیاز های کاربر، فرض هایی ارائه دهیم. خود را در جای کاربران قرار داده و از صفحات شخصیت خودتان، عملکرد کاربری و اطلاعات تحلیلی استفاده کنید. در حالی که عملکرد های کاربری را مد نظر دارید، استفاده از برنامه ها و سرویس ها بر روی دستگاه های مختلف، مرورگرها یا سیستم های پردازشی را شروع کنید. به زودی پروسه ای را متوجه می‌شوید که ممکن است طاقت فرسا باشد یا بخشی از پردازش که شما را از رسیدن به اهدافتان به عنوان کاربر باز می‌دارد. اما در واقع راه رسیدن شما به موفقیت در خصوص بررسی UX موفق است.

شما همچنین ممکن است با نقص هایی در طراحی، بخش هایی ناتمام یا گیج کننده یا مشکلاتی محسوس روبرو شوید. در حالی که دارید از صفحات عکس می‌گیرید همه ی این مشکلات احتمالی را ثبت کنید. وقتی که پروژه را از دید یک کاربر نگاه کردید، از نگاه دارنده محصولات نیز به آن نگاه کرده وهمان پروسه را دوباره انجام دهید.

چالش بعدیتان این است که بازخورد را قابل فهم تر کنید. به یاد داشته باشیدــــ که احتمال دارد مشتری شما درکی از UX یا طراحی نداشته باشد و اینکه این کار شماست که به عنوان یک بازبین‌گر UX، بازخورد را فشرده و مختصر کنید.در صورت نیاز، اندیشه های خود را باجزئیات کامل و به صورت شفاهی توضیح دهید، اما بازخورد نوشته شده ی خود را کوتاه و مختصر نگه‌دارید. همچنین اطمینان حاصل کردن ازاینکه  بازخورد مانند لیستی از مشکلات و مسائل دیده نمی‌شود بلکه در عوض به عنوان فرصت هایی برای پیشرفت به نظر می‌رسد، خیلی حائز اهمیت است.

و در آخر اینکه فعلا به حالت چاره‌سازی نروید. در این مرحله شما تنها مشکلات کارایی را مشخص می‌کنید. در اینجا دوست دارم که بازخوردم را به بخش های زیر تجزیه کنم:

۱. مسیر های کاربر

این می‌تواند مشکلاتی را که به مربوط به سیر حرکتی کاربر می‌باشد، دربر بگیرد. اگر با متقاعد کردن مشارکت کننده تان از این مسائل مشکل دارید، مشکلات را از دیدگاه یک کاربر بررسی کنید. مثال هایی از مسیر عملکرد کاربر می تواند شامل این موارد باشد:

 • اطلاعات مورد نیاز کاربر صفحه را غیر قابل اعتماد می‌کند.
 • صفحات مهم در ساختار اطلاعاتی به سختی پنهان شد‌ه‌اند.
 • اطلاعات مورد نیاز نمی‌باشد و ارزش قابل توجهی برای کاربر ندارد.
 • کلیک کردن های زیادی برای خرید کردن مورد نیاز است.
 • سیر حرکتی ناپایدار کاربر
 • اطلاعات مهم در زیر خط قرار داده می‌شوند.

۲. کلی یا جامع

مشکلات دائمی محصول چه چیز هایی می‌باشد؟ هرچیزی را که مخصوص سیر حرکتی یا دستگاه نمی باشد، اینجا لیست کنید.

۳. طراحی

داشتن پس‌زمینه طراحی شده در بخش بازنگری بسیار مفید می باشد اما الزاماً مورد نیاز نیست. صورت های مختلفی از طراحی موجود است که هرچند بدیهی است اما در اینجا به آن اشاره می کنیم:

 • ناسازگاری های موجود در طراحی( برای مثال دکمه ها در صفحه های مختلف اندازه های متفاوتی دارند)
 • مشکلات مربوط به تراز
 • درجه بندی یا مرتبه‌بندی ضعیف صفحه

4. گوشی های تلفن همراه

میزان دقت بررسی گوشی تلفن همراه بستگی زیادی به تنوع دستگاه هایی دارد که می سنجید( چه تبلت باشد چه گوشی  اسمارت). این مشکلات عبارتند از:

 • مشکلات مربوط به عکس العمل کاربران( برای نمونه میانه ای با تلفن همراه نداشتن)
 • مشکلات مربوط به اندازه و مقیاس مانند کوچک بودن زیادی فونت
 • امکان زوم کردن در بعضی صفحات مورد نیاز است

5. رایانه

ممکن است مشکلات مربوط به رایانه در بخش های قبلی هم موجود بوده باشد، اما بعضی وقت ها مشکلاتی پیش می آید که تنها  مخصوص رایانه می‌باشد. همیشه تحلیل ها را در نظر داشته باشیدــــ اگراز تلفن همراه استفاده می کنید به این بخش توجهی نکنید.

ارزیابی قابلیت دسترسی

اغلب طراحان یا توسعه دهنده‌گان از قابلیت دسترسی چشم پوشی می‌کنند. و همچنین این بسیار مهم است که کاربران  ناتوان را در نظر داشته باشیم. به عنوان مثال متنی سبز رنگ بر روی دکمه ای با پس‌ز‌مینه قرمز می تواند تجربه کاربر کوررنگ را خراب کند ودر نتیجه، فروش بدی را ببار آورد.

قابلیت دسترسی، صورت های مختلفی از جمله رنگ، اندازه ی فونت، نوع فونت، متن های تشریحی یا برچسب را شامل می‌شود. در نظر گرفتن همه این طراحی ها و صورت های فنی به اینخاطر که بر تجربه کاربر تاثر می‌گذارند، بسیار مهم است.

ابزاری که من اغلب در تست قابلیت دسترسی بر روی وب از آن استفاده می‌کنم، Google Lighthouse می‌باشد. Lighthouse از طریق ابزار های توسعه دهنده کروم در دسترس است و بازخورد هایی را از سرعت، مشخصات برنامه وب تصاعدی، قابلیت دسترسی، بهترین تکنیک ها و سئو ی وب در اختیار ما می گذارد.

نه تنها راه حل هایی را به ما پیشنهاد می‌دهد، بلکه ثابت کردن تغییرات پیشنهادی، آن را به ابزاری قدرتمند در مهمات خانه بررسی UX  تبدیل می کند.

وقتی یک دکمه نامی قابل دسترس نداشته باشد، خواننده های صفحات آن را به عنوان دکمه قلم‌داد می کنند و آن را برای کاربرانی که بر روی خواننده های صفحات تاکید می کنند، بی استفاده می‌کند.

مثال هایی از بازخورد Google Lighthouse

شبکه چهار خانه کنتراست رنگ Eightshape ابزاری مفید برای تحلیل قابلیت دسترسی جدول رنگ و الگوی دیجیتال می باشد درحالی که Colorsafe راهی راحت برای پیدا کردن ترکیب های رنگی قابل قبول می‌باشد.

بررسی فنی و بررسی UX به صورت تخصصی

اینکه شما بیایید بازنگری فنی را در بیانیهٔ تان قرار دهید بستگی به این دارد که شنونده های شما چه قدر حرفه ای هستند.

۱. عملکرد/ سرعت

ابزاری عالی برای اندازه‌گیری سرعت وبسایت Page Speed Insights معروف گوگل می‌باشد. PSI راهنما های لازم جهت بهبود سرعت صفحه تان از جمله پنهان کردن چیز های مهم، بهینه ساختن تصاویر و دیگر موارد را،هم برای مولایل وهم برای دسکتاپ ارائه می دهد. راهنمایی ها ممکن است کمی فنی شوند اما گوگل لینک هایی را از مقالات مفید که به تفصیل آن ها را توضیح می‌دهند، ارئه می‌دهد.

عملکرد همچنین می تواند با استفاده از Google Lighthouse که قبلاً اشاره کردیم، بررسی شود.Lighthouse  مفصل تر از PSI آن را توضیح داده و همچنین پیشنهاداتش بیشتر بر پایه تکنولوژی نوین‌تر(مانند (the HTTP/2 standard می‌باشد.

۲. بهترین شیوه ها یا کاربندی در خصوص بررسی UX

این بخش در نظر دارد که ببیند آیا پروژه از استاندارد های مربوط به وسیله یا رسانه  پیروی می‌کند یا خیر. نمونه ای زیبا که گویای این وضعیت باشد استفاده از استاندارد های چاپ است برای مثال استفاده از خط فاصل در سرصفحه ها که شیوه ای نامناسب برای پروژه های وب می باشد. که خود بخش بزرگی از بررسی UX است. Lighthouse ابزاری خوب برای پیشنهادات بهترین کاربندی می‌باشد؛ اما با خبر شدن از اینکه کدام بهترین کاربندی در نظر گرفته می‌شود، اغلب در حال بررسی کانال یا دستگاه فهمیده می‌شود.

SEO

وقتی به بررسی UX و  تجربه های کاربری یک محصول وب نگاه می‌کنیم SEO در نظر گرفته نمی‌شود اما باید در نظر گرفته شود. SEO تنها با رتبهٔ تان ارتباط ندارد، بلکه با ظاهرشدن در جستجو هم نیز در ارتباط است. اگر صفحه‌تان عنوان یا توضیحات کشنده و جذابی نداشته باشد، شما شانسی برای آوردن کاربر به وبسایتتان ندارید. Lighthouse بازخورد های عالی‌ای را در مورد SEO ارائه می‌دهد اما برای نظر های مفصل‌تر، Moz را پیشنهاد می‌کنم.

فرصت ها

قدم بعدی نطر به اینست که چگونه شما و مشتریتان می توانید عیوبی را که در تجربه کاربر شان است را با استفاده ازحجم زیاد اطلاعات جمع آوری شده از بررسی، حل کنید.این پیشنهادات می تواند بر اساس بازخورد هایی از بررسی یا فرصت هایی که درحال استفاده از محصول مشخص شده اند، باشد، برای نمونه:

 • اضافه کردن مقاله های مرتبط به صفحه ی موجود به کاربر کمک می‌کند که وقتی از خواندن مقاله ای تمام شد مسیرش را در وب سایت ادامه دهد.
 • کاهش دادن طول فرم می تواند در بهبود کارایی موثر باشد

از عبارت های غافل کننده مانند ” گذاشتن صفحات تبلیغی که بر روی سایت می آیند باعث افزایش ترافیک می‌شود” خودداری کنید. یک فرصت باید به احتمال بهبود اشاره کند نه متعلقات آن.

متریک

بکار بردن راه حلی برای مشکل بررسی UX معین ممکن است کافی نباشد.  شما همچنین باید قادر به اندا‌زه‌گیری موفقیت آن باشید. یک متریک خوب باید محسوس و دست یافتنی باشد. برای نمونه “افزایش فروش”  متریک محسوسی نیست. چگونه شما به دقت آن را اندازه می‌گیرید و مهمتر از آن چگونه شما آن را به تغییرات UX ربط می‌دهید؟

متریک تان را به چند بخش تقسیم کرده، موعدی را مقرر کرده و آن ها را به اهداف و فرصت های معینتان ربط دهید:

 • نرخ برگشت‌پذیری صفحه X را با اضافه کردن مقالات ۵٪ کاهش دهید و در بررسی UX خود آن را در نظر بگیرید.
 • با راحت تر کردن کارایی فرم، هر روز ۵ سرنخ دیگر از صفحه X بگیرید

مشتری شما ممکن است متریک خودش را داشته باشد. در این صورت مطمئن باشید که انتظاراتشان منطقی و دست یافتنی است. بررسی UX شما را چند قدم بیشتر به برآورده کردن انتظارات مشتریان نزدیک می کند.

قدم های بعدی

در باره ی قدم های بعدی در خصوص بررسی UX  با مشتریتان حرف بزنید حتی اگر مسئول اجرای آن نباشید. بدون نکات عملی، بررسی بی فایده می باشد. تهیه ی لیستی از اعمال و تکالیف همراه با اولویت هایشان و متریک، نقطه ی شروع خوبی است و راهنمایی های لازم را در اختیار مشارکت کننده تان که بتواند خودش آن را اجرا کند، می گذارد. کسی چه می‌ داند، شما حتی ممکن است یار اجرایی یا طراح UX در تیمشان شوید.

امیدوارم این نوشته در مورد بررسی UX  برای شما مفید بوده باشد. خوش حال می شوم نظراتتان را در این باره بشنوم. از شما برای خواندن این نوشته سپاسگذارم.

 

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توییتر
Share on pinterest
پینترست
Share on print
چاپ

نظرات ارزشمند خود را به اشتراک بگذارید